Çka i tha Obama gazetes greke per Europen dhe NATO’n

Obama - NATO

Presidenti Barack Obama i doli ne mbrojtje dhe shprehi perkrahje te parezerve per Unionin Europian dhe NATO’n.
Ai keto deklarata i dha mbas dyshimeve qe linden se Presidenti i zgjedhun Trump nuk ka keso opinione per UE dhe NATO.
“UE dhe NATO jane forca ekstraordinare per paqe dhe stabilitet”, tha Obama n’interviste per gazeten greke Kathimerini, para vizites se tij qe javen tjeter ja ban Athines dhe Berlinit.
“Europa asht partneri jone ma i madh ekonomik dhe na kemi interesa te gjana ekonomike ne Europe, per me qene stabile dhe ne rritje”.

N’interviste per Kathimerini, Obama e lavdoi integrimin europian si “arritja ma e madhe politike dhe ekonomike ne kohnat moderne, me perfitime per anetaret e UE, SHBA dhe krejt boten”. /Bloomberg

Shperndaje në: