Çelin dy ‘vo t’dragojve’ n’Slloveni

Mbas 4 muejve pritje, ka nisë çelja e vove të salamandrit në shpellën Postojna

 

Te zbehun dhe te verber, te quejtun nga lokalet si ‘bebe dragona’, riprodhohon cdo 5-10 vjet dhe besohet se jetojne deri 100 vjet.

Foleja e veve nisi me u verejt ne Kallnor ne nji akuarium ne Shpellen Poshtojna, i cili asht destinacion turistik ku krijesat kane jetue me mija vjet. Obserivimi i salamandrave bebe dhe çelja e tyne asht rast i rralle per shkencen.

Voja e pare nga 23 sosh celi me 30 Maj, kurse e dyta te mbramjen e 1 Qershorit.

‘Ky asht fund ii nji pjese te histories dhe fillimi i nji kapitulli krejtesisht te ri: me u ushqye dhe me jetue pa vo’, thote Saso Weldt, i cili merret me studimin e salamandrave ne Shpellen Poshtojna.

Shperndaje në: