E rrallë, nana në vdekje klinike qe 4 muej, lind fëmia

Nji foshnje ka lindë në Portugali nga nji grue, truni i së cilës ka qenë i pajetë prej 4 muejve, djali i lindun në nji nga spitalet e Lisbon’ës asht 2,35 kg.

Nana e tij u deklarue e vdekun klinikisht me 20 Fror të këtij viti, mbas nji hemorragjie në tru, i cili doli jashtë funksioni dhe asht e pamundun për me pshtue.

Vendimi për me vazhdue me shtatzaninë ka ardhë vetëm mbasi testet kallxuen se fetusi ishte i shnetshëm dhe mbasi baba ra dakord për me lejue këtë shtatzani.

Ky asht nji rast unikal në Portugali, tue u shënue edhe si rasti ma afatgjatë i qëndrimit të nji fetusi mbrenda trupit të nji grueje të cilësueme si e “vdekun”.

Shperndaje në: