Fotot fantastike: Kështu ishin stjuardesat e para

Mendohet se stjuardi i parë në botë ka qenë Henrich Kubis, që punoi në bordin e nji zepelini në vitin 1912.

18 vjet ma vonë, Ellen Church u ba e para stjuardesë, kur fluturoi me Boeing Air Transport në vitin 1930.

Këto foto të rralla kallxojnë se qysh ishte jeta në ajër në atë kohë.

Stjuardesat ofronin pije dhe qetësonin pasagjerët nervozë.

Shperndaje në: