Ka vdekë regjisori i vlerësuem polak Andrzej Wajda

Drejtori i filmave si: ‘Kanal’, ‘Katyń’ dhe filmi fitues i Palmës së Artë ‘Iron Man’, Wajda ka vdekë në moshën 90 vjeçare.

Ai ka marrë edhe nji Oscar për vepër jetësore, tue u vlerësue si drejtor për filmat e tij ku pasqyrohet historia e trazueme e vendit të tij, shkruen The Guardian, transmeton Rrokum.TV.

Wajda, të cilit ju dha Oscar’i për vepër jetësore në vitin 2000, u ba regjisor veç mbasi u refuzue nga ushtria në vitin 1939.

Ai ka dhanë çmimet e tij si donacion për nji muze në Krakow.

Pamje nga filmi 'Kanal', i vitit 1957.
Pamje nga filmi ‘Kanal’, i vitit 1957.
Shperndaje në: