Kjo video me dron e tërmetit n’Zelandën e Re ka me ju shokue!

Pak ditë ma parë Zelanda e Re u godit nga nji tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë, nga i cili humbën jetën të paktën 2 persona, dhe dheta të tjerë u plagosën, ndërsa damet materiale ishin të shumta.

Ndërkohë së fundmi janë publikue pamje të kapuna me “drone”, të cilat tregojnë fuqinë shkatërruese të tërmetit të javës së kalueme.

Video e re asht kap përgjatë Kekerengu Fault, nji zonë kodrinore-malore, ku si pasojë e lëvizjes së fortë tektonike toka ka pësue nji çamje rreth 10 metra.

 Ma parë u publikuen edhe pamje të shembjes së nji shpat-mali si pasojë e lëkundjeve të fuqishme.