Kush ishte Bud Spencer, jetëshkrimi dhe fama!

epa03294214 Klaus Loeffler (C), a lookalike of Italian actor Carlo Pedersoli, better known as Bud Spencer, poses with fans at the Stauferarena in Schwaebisch Gmuend, Germany, 03 July 2012. Pedersoli is visiting the city for the 850th anniversary of its founding. EPA/JAN-PHILIPP STROBEL

Carlo Pedersoli, por i njohun me emnin artistik Bud Spencer, ka lind më 31 Tetor 1929 dhe asht nda nga jeta në moshën 86-vjeçare.

Spencer asht aktor italian i njohun dhe komedian i cili ka luejt për nji kohë të gjatë filma komiko-aksion me aktorin e njohur italiano-amerikan, partnerin e tij Terence Hill.

Karriera e Karlos fillon në vitin 1951, por ajo ma së shumti merr vrull gjatë viteve 70’t kur së bashku me aktorin tjetër italian komik Mario Girotti, por i njohun si Terence Hill, luejtën 20 filma të cilët ishin të pëlqyeshëm për publikun.

Përveç aktrimit, Karlo ka qenë edhe nji ish-notar profesionist gjithashtu edhe prodhues filmash.

Gjithashtu Karlo ka qenë i diplomuem për juridik dhe po ashtu, kishte qenë edhe pilot helikopteri dhe kishte hap nji fond për bursa për studentet e ri.

Emni: – Carlo Pedersoli

Ditëlindja: – 31 Tetor 1929 (86 vjeç)

Vendlindja: – Napoli, Itali

Emni i artit: – Bud Spencer

Gjatësia: – 193 cm[2]

Pseudonime: – Carlo

Bashkëshortja: – Maria Amato 1960

Shperndaje në: