Kush po e shet arsenalin e Muammar Gaddafit!

1-gadafiii

Koloneli i ndjemë Muammar Gaddafi ka pas nji arsenal të admirueshëm armësh, nji pjesë e të cilave i kishte la n’ari.

Mbas vrasjes së tij, shumë prej armëve ranë në duert e rebelëve.

Tashma ata kanë nis t’i shesin online, madje disa prej kundërtankeve të Geddafit kanë ra në duert e IS.

 
Rebelët publikojnë fotot me çmimin përkatës në FB, dhe më pas lidhin kontaktet me blemësit, raporton “Small Arms Survey”.

 
Çmimet e tyne variojnë nga 5 mijë deri në 62 mijë dollarë.

 
Nji pistoletë e lamë në ari kushton diku te 6 mijë dollarë, ndërsa kallashnikovi i tij në ar mund të shkojë edhe te dyfishi i kësaj shume.

 

2-gadafii

 

 

3-gadafi

 

 

4-gadafii

 

5-gadafii

 

6-gadafi

Shperndaje në: