Qysh i shohin bebet prindët e tyne

Hulumtuesit e Institutit të Psikologjisë në Universitetin e Oslos dhe në Universitetin Uppsala e kane ba nji studim interesant me bebe të sapolinduna.

Ky studim ka zbulue se distanca maksimale që nji bebe mundet me dallue se a jeni nervoz apo të lumtun asht 12 inç (30 cm).

Nëse distanca rritet për 24 inç (60 cm) apo ma shumë, imazhi përkeqësohet dhe bebja nuk mundet me i dallue shprehjet e ftyrës.

Simbas profesorit Svein Magnussen, të sapolindunit janë të aftë me i imitue shprehjet e fytyrës të të rritunve që nga dita e parë e jetës së tyne.

Pra, nëse doni me iu ba bebja veç afrohuni ma shumë.

 

foshnjet

Shperndaje në: