Sinagoga shnderrohet ne xhami!

Part-DEL-Del6339477-1-1-0

Nji sinagoge ne qytetin francez Marseille u konvertue ne xhami, tue reflektue ndryshimin demografik ne jugun e Frances, i tha agjencise se lajmeve AFP lideri çifut.

Shoqata muslimane Al Badr, e ka ble sinagogen Or Thora, sepse pak e ma pak besimtare çifut vijshin me u fale ne to, thote kryelideri hebre  Zvi Ammar.

“Ne keto 20 vjetet e fundit, komuniteti hebre u bajt nga ky reon ne reone tjera”, tha Ammar dhe shtoi se e sheh pozitivisht kete shitje te sinagoges.

“Na e kemi krejt nji Zot, e randesishme asht me jetue ne harmoni”, tha ai.

 

Shperndaje në: