Ambasadori britanik Ruari O’Connell: Demarkacioni duhet me u bazue në fakte

Ambasadori i Britanise ne Kosove, Ruairi O’Connel, ka pase nji takim sot me Ministrin e Puneve te Jashtme ne Qeverine e Kosoves, Enver Hoxhaj.
Qellimi i takimit ishte vazhdimi i marredhanieve te mira ne mes te dy vendeve, raporton Rrokum TV.
I pyetun nga Televizioni Rrokum per demarkacionin e vijes kufitare, ministri Hoxha ju shmang, tue thane se procedimi i kesaj marreveshje i mbetet Kryeministrit Isa Mustafa dhe kjo asht veç ne te mire te vendit.
Ndersa, ambasadori Britanik ka ba lutje qe demarkacioni me e konsiderue çashtje ne baze te fakteve, e jo thashethemeve.
“Kjo asht çashtje bilaterale dhe kusht per levizje te lire”, ka thane O’Conell, raporton Rrokum.TV
Hoxhaj, ne anen tjeter foli edhe per njohje te reja, tue thane se s’ka me lane gur pa leviz veç e veç per me rrite numrin, ma se paku 120 ose 130.
13672486_10153771562497151_1496548760_n
Shperndaje në: