Amerika paralajmëron për sulme n’Europë

N’alertin e lëshuem për qytetarët e saj përmenden kampionati europian i futbollit n’Francë

SHBA’te kane leshue alert udhetimi per qytetaret e saj ne Europe, per sulme te mundshme terroriste kete vere. Ne kete alert permenden ngjarjet e nivelit te nalte por nuk ka informacion specifik kercenimi.

Ne alert Departamenti amerikan i shtetit permend si targete per sulme kampionatin europian te futbollit qe nise me 10 Qershor ne France, turneun francez te çiklizmit dhe Diten Botnore te Rinise te Kishes Katolike qe mbahet ne Korrik ne Poloni.

Zadhanesi i DASH, John Kirby dha deklarate per kete alert tue thane se nuk asht i vetedijshem per donji kercenim specifik dhe kredibel per keto ngjarje ose ndonji vend perkates ne Europe, por ai thote se alertet leshohen gjithmone mbi baza te mbledhjes se informacioneve.

Ne anen tjeter qeveria franceze ka zgjanue gjendjen emergjente neper France dhe ka me perdore teknologji kunder dronave gjate kampionatit, me 90 mije police, ushtare dhe agjenta private te sigurise.

Shperndaje në: