Analistët: Trump po rren: Qe kush e themeloi ISIS’in!

Gjatë fushtës së tij në Florida, presidenti i mundshëm i Shteteve të Bashkueme, Donald Trump ka akuzue Barack Obaman se ishe ai që ka krijue ISIS’in.

Ndërsa simbas analistëve kjo dhe shumë gjana që thotë Trumpi nuk janë aspak të vërteta, raporton CNN, .

Simbas analistëve ISIS u formue nga jordanezi Abu Musab al-Zarqawi, i cili themeloi paraardhësen e identitetit të al- Qaedës n’Irak.

“Obama asht tue luftue shumë fortë me këto forca terroriste, dhe shumë herë ka paralajmërue se ky asht kercënim global që duhet parandalue me çdo kusht”, thonë analistët amerikan.

Shperndaje në: