Arkeologët egjiptianë zbulojnë qytetin 7 mijë vjeçar përgjatë Nilit

Para do dite asht ba nji zbulim i madh ne Egjipt.

Bahet fjale per nji zbulim te madh shkencor, qe ka te baje me nji qytet te lashte 7 mije vjecar, transmeton Rrokum.TV

Ministria egjiptiane e antikitetit ka njoftue se kane germue pjese nga ‘Abydos’, nji ‘qytet i humbun’ ku kane arrite me zbulue disa mbetje te shtepive, disa vegla dhe 15 varreza.

Ministrit Mahmoud Afify theksoi randesine e ketij zbulimi tue deklarue se, kjo mundet me çue ne te dhana te reja te Abydos dhe ne historine e lashte egjiptiane ne tanesi./Observer

15194566_1244699385575709_7599058184637508586_o-2

Shperndaje në: