Bajrami: Turqia mbas puçit ushtarak ka me u perballe me konkurent ekonomik e islamik

Mustafe Bajrami:  Kthimi i denimit me vdekje pothuej i pamundun ne Turqi

Mustafe Bajrami, njohes i politikave te Lindjes se Mesme dhe Azise, ka thane se grusht-shteti ne Turqi, ka ardh tue u bazue ne shume faktor te cilet kane nevoje per nji shtjellim te veçante.

Por kush e bani grusht shtetin ne Turqi?

Bajrami tha se Erdogani e akuzon Fethulla Gulenin, por ai e pergenjeshtron tue e fajesue se Erdogan e ka sajue kete puç ushtarak.

Ai ka ba nji analize te pergjithshme sa i perket veprimeve te fundit ne shtetin turk.

Simbas tij, levizja gyleniste ka qene nji pararendese e randesishme ne jeten politike ne Turqi tue shtue se ajo ka pase bankat, universitetet, dhe perfaqesite e veta prandaj simbas tij edhe ka muejt me pase dore.

Bajrami ka thane se denimi me vdekje i paralajmeruen me u kthye ne Turqi, asht i pamundun ngase duhet me kalue permes parlamentit, dhe duhet me u rishikue edhe nenet e Kushtetutes.

Keto komente, Mustafa i bani n’emisionin Rrokum Roll me Fidan Jupollin ne TV RROKUM.