Bob Dylan nuk po e hap telefonin, a po e injoron Nobelin?

Kur u shpall javën e shkueme se Bob Dylan ka fitue çmimin Nobel për Letërsi, u provokuen nji valë diskutimesh online.

A duhej ta fitonte nji muzikant çmimin ma të randësishëm për letërsi?

Por pyetja ma e madhe e kësaj jave duket se asht: A i bahet vonë Bob Dylan për këtë çmim?

Dylan dha dy koncerte, t’Ejten- kur u shpall çmimi- dhe të Premten.

Por nuk bani asnji koment.

Raportohet se ai nuk ju ka përgjigj telefonatave dhe e-maileve nga Komisioni i Çmimit Nobel.

Këta të fundit thonë se nuk do e kontaktojnë ma, por shpresojnë se ai ka me shkue për me marrë çmimin.

“Edhe nëse nuk vjen, nderimi i shkon atij. Ka me u ba nji festë e madhe dhe na mendojmë se ka me ardhë,” tha sekretarja e komisionit.

Çmimi Nobel ka nji vlerë monetare prej 900 mijë dollarësh.

 

Singer Bob Dylan performs during a segment on director Martin Scorsese, recipient of the Music + Film Award, at the 17th Annual Critics' Choice Movie Awards in Los Angeles January 12, 2012. REUTERS/Mario Anzuoni (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT) - RTR2W7M8

 

NEW YORK - JANUARY 13-15: Bob Dylan strums a Gibson acoustic guitar with a harmonica around his neck and wearing Ray-Ban sunglasses with session guitar player Kenny Rankin in the foreground while recording his album "Bringing It All Back Home" on January 13-15, 1965 in Columbia's Studio A in New York City, New York. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

 

Bob Dylan Manchester 66/ Paris