Boko Haram rrite numrin e femijeve per sulme vetvrasese

Perdorimi i bombarduesve femije te Boko Haram asht rrite ne vitin e fundit me
1 ne 5 sulme vetvrasese qe kryhen nga fmite, thote agjencia e
femijeve e OKB, Unicef.

Vajzat, te cilat shume shpesh drogohen, kishin lidhje me tre te katertat ne
sulmet e kryeme nga grupi islamik ne Kamerun, Nigeri dhe Chad.

Kjo asht nji rritje 11-fishe me kater sulme ne 2014 nese krahasohet me 44 ne
vitin e ardhshem.

Ne kryengritjen 7 vjecare, e cila ka preke ma s’shumti veri-lindjen e Nigerise,kane mbete te vdekun rreth 17 mije njerez.

Unicef thote se deri 1.3 milione femije jane marre me force nga shtepite e tyne ne Kamerun, Chad, Nigeria dhe Niger.