Brazili çon Presidenten Rousseff në gjyq

 

Senati voton për dënimin dhe suspendimin e Presidentes Dilma Rousseff

Roussef  akuzohet per manipulim illegal te financave per mshefjen e rritjes te deficitit publik para rizgjedhjes se saj ne vitin 2014, te cilat akuza ajo i mohon.

rousseff

55 senatore votuen pro suspendimit te saj kurse 22 kunder, mbas debatit maratonik prej 20 oresh te senatit.

 

Zavedes/Presidenti Michel Temer  tash merr presidences derisa nise gjykimi i Rousseff, i cili mundet me zgjate deri 180 dite, qe domethane se Rousseff suspendohet gjate Lojnave Olimpike ne Rio de Janiero, te cilat nisin me 5 Gusht.

 

Shperndaje në: