Clinton dhe Sanders sulmojnë Trump’in mbas dhunës në miting

In this photo taken May 20, 2015, Democratic Presidential candidate Sen. Bernie Sanders, I-Vt., poses for a portrait before an interview with The Associated Press in Washington. For Democrats who had hoped to lure Massachusetts Sen. Elizabeth Warren into a presidential campaign, independent Sen. Bernie Sanders might be the next best thing. Sanders, who is opening his official presidential campaign Tuesday in Burlington, Vermont, aims to ignite a grassroots fire among left-leaning Democrats wary of Hillary Rodham Clinton. He is laying out an agenda in step with the party's progressive wing and compatible with Warren's platform _ reining in Wall Street banks, tackling college debt and creating a government-financed infrastructure jobs program. (AP Photo/Jacquelyn Martin)

Kandidatët demokratë për Shtëpinë e Bardhë, Hillary Clinton dhe Berni Sanders dënuen së bashku mitingjet e dhunshme elektorale të zhvillueme nga rivali i tyne republikan Donald Tramp.

“Asht e qartë se Donald Tramp po zhvillon nji fushatë shumë cinike dhe fut në konflikt grupe të ndryshme amerikanësh. Ai po trafikon dhe frigën dhe urrejtjen, po nxit dhunë me komentet e tij”, tha Clinton.

“Hezitoj me thanë këtë sepse nuk më pëlqen me ofendue figura publike, por Donald Trump asht rrenc patologjik. Për ma shumë nxit dhunë tue i ofrue shpenzimet ligjore për dikë nga mbështetësit e tij që grushtoi nji protestues”, deklaroi Sanders.

Tramp anuloi të Shtunën nji takim elektoral në Çikago për shkak të shqetësimeve lidhun me masat e sigurisë. Përleshja mes mbështetësve të Tramp’it dhe kundërshtarëve shpërtheu mbas anulimit të takimit elektoral.