Debat i nxehtë Clinton-Trump

Sot ne oret e hershme, u zhvillue debati i shumepritun ne mes te kandidateve per president ne SHBA, Hillary Clinton dhe Donald Trump.

Dy kandidatet jane perqendrue ma shume ne debat ne tema qe kane te bajne me vendet e punes, terrorizmin apo racizimin, transmeton Rrokum.TV nga BBC.

Debati shpesh here ka prodhue sulme personale ndaj njani-tjetrin, me Trump, i cili fillimisht akuzoi Clintonin se ‘nuk e ka temperamentin e duhun per me qene Presidente’. Kurse, Clinton ju kunderpergjigj atij me akuzen se ai refuzon t’i publikoj tatimet.

Debati qe u mbajt ne New York mundet me qene debati ma i shikuem ne historine televizive, tue arrite deri ne mbi 100 milione shikues, transmeton Rrokum.TV.

Zoja Clinton ka thane se deri ne fund te mbramjes mundet me u fajesue per cdo gja qe ndodhe, ndersa i menjihershem ka qene reagimi i Trump, tue thane, “Pse jo”. Por, Clinton ka sulmue Trump’in, tue deklarue se “ju mundeni me u bashkue ne nji debat vetem tue thane gjana te çmenduna”.

Rreth 5 milione asht numri i atyne qe kane shkruejt ne Tweeter per kete debat, ndersa 62 per qind e tyne ishin rreth Trump./Rrokum.TV

clinton-trump-debati

 

 

 

 

Shperndaje në: