Del Toro fiton ‘Luanin e Arte’ me filmin ‘Shape of Water’ n’Festivalin e Filmit ne Venedik

Filmi ‘The Shape of Water’ i regjisorit Guillermo del Toro fiton Luanin e Arte ne Edicionin e 74’te Festivalit te Filmit te Venedikut.

Regjisori meksikan Del Toro, i njoftun per filmat e tij horror gotike, ne filmin e shume-kritikuem flet per nji pastruese, e cila bie n’dashni me nji krijese ujore.

Ndersa, cmimin e jurise e mori filmi ‘Foxtrot’ i regjisorit izraelit Samuel Maoz dhe Luanin e Argjendte e fitoi drama ‘Jusqu’a la Garde’ i regjisorit francez Xavier Legrand.

Megjithate, Del Toro ia dedikoi shperblimin te gjithe regjisoreve te rij lationamerikane dhe meksikane.