‘Donald Trump’ i Filipineve bahet president

 

Rodrigo ‘Digong’ Duterte fiton zgjedhjet presidenciale në Filipine.

Edhe pse rezultatet finale nuk jane shpalle zyrtarisht, rivali kryesor i Duterte, Mar Roxas pranoi humbjen mbasi rezultat preliminare tregonin udheheqje te pakundershtueshme te Duterte.

71 vjecari Duterte gjate fushates se tij nisi shume polemika me komentet e tij provokative. Ai meritat per fitore i mori nga qendrimi i tij per rigj dhe rend.

Perpara kandidimit per president, Duterte ishte kryetar i qytetit jugor Davao, ku gjate mandatit te tij pati sukses ne luftimin e krimit

 

 

 

Shperndaje në: