‘Dridhet’ Zaevi, shqiptarët e kanë gati planin “B”

Në kohën kur partitë maqedonase, gjegjësisht Kyeministri i ri Zoran Zaev, po shprehin hamendje dhe rezerva për platformën shqiptare, gjithnji e ma tepër po dalin në pah alternativa të tjera për zgjidhjen e çashtjes shqiptare në Maqedoni.

Jo rrallë herë nga protagonistë të forcave politike por edhe analistë politikë ndigjohet plani B, ose ideja e federalizimit apo ridefinimit të Maqedonisë, njofton agjencia e lajmeve INA.

Ma i zashmi në këtë drejtim asht lideri i LR-PDSH-së, Ziadin Sela, i cili ka deklarue se, nëse maqedonasit nuk e pranojnë gjuhën shqipe, shqiptarët kanë me krijue Parlamentin e tyne në Maqedoni.

“Na kemi m’u largue nga ai parlament dhe do ta bajmë parlamentin e shqiptarëve e me pas vet ka me zyrtarizue gjuhën shqipe aty ku janë shqiptarët.

Mjaft u mashtruemm për 25 vjet me radhë, tashma ka ardh momenti që mbrenda 100 ditëve të zgjidhet çashtja e gjuhës shqipe. Nëse nuk arrihet kjo, do të nisim me ndërtue institucionet tona, me ndërtue shtetin paralel, sepse ma nuk kemi kohë për me pritë”, asht shpreh Ziadin Sela.

Shperndaje në: