E kallën me acid, qe çka thotë sot çika nga Vlora (kujdes pamjet)

Vilma Dule ka vendosë me shfaqë ftyrën e saj në rrjete sociale, 4 vjet mbas ngjarjes barbare ku u sulmue me acid në udhë.

27 vjeçarja nga Vlora punonte si menaxhere e burimeve njerëzore pranë nji call center Italian, dhe më 27 Gusht 2013 kur ishte tue dalë nga shtëpia ajo u sulmue me acid në ftyrë nga nji i panjoftun, tue ia kallë ftyrën, rrezikue seriozisht shikimin, e shkaktue lëndime serioze në krahnor dhe krahë.

Ky ishte dhe krimi i parë i këtij lloj në Shqipni.

E ndërsa tash ajo ka gjetë forcën për me dalë para krejtëve dhe me tregue se ajo nuk ka me u dorëzue asnjiherë, pamvarësisht se çka i ndodhi.

“4 vjet më parë, më 27 gusht 2013, një burrë më sulmoi me acid teksa po dilja nga shtëpia për të vajtur në punë. Ishin të shumtë ata që mendonin se s’do t’ia dilja të ringrihesha pas kësaj goditjeje të rëndë. Nuk e mohoj, e kam menduar dhe vetë ndonjëherë këtë gjë. Por, sa herë që isha gati të dorëzohesha, i kujtoja vetes se sa e bukur ishte dhurata e të rilindurit për herë të dytë dhe që nuk duhej ta ‘shpërdoroja’ duke u ankuar e duke qarë për fatin tim të hidhur. Përkundrazi, duhej të luftoja për të ndryshuar pikërisht atë, rrjedhën e Fatit.
Sot, pas 4 vitesh, jam një Grua e vetëdijshme për forcën e saj, sepse e di që limitet e vërteta janë ata që ne i vendosim vetë vetes.
Sot, jam një grua që nuk ka më dëshirë të fshihet, sepse nuk ka më frikë.
Sot, jam një Grua që ka zgjedhur të mos frikësohet nga stereotipet e bukurisë, sepse e di se bukuria e vërtetë i përket atij që ka një shpirt të pastër dhe që është në paqe me ndërgjegjen e vet.
Sot, jam një grua që i dashuron vragat në fytyrë sikur të ishin rrënjët e saj.
Unë jam Vilma Dule dhe kjo është historia e një gruaje që nuk u dorëzua kurrë”
– shkruan Vilma Dule.