Erdogan s’ndalet, keni me u befasue çka ka bllokue tash!

Qeveria turke ka marrë nji sëri masash lidhun më aksesin e qytetarëve turq në rrjete sociale.
Vetëm paraditen e sotme ata kanë lajmërue bllokimin e aksesit të qytetarëve në Whatsapp dhe Twitter.
Vendimi ka ardhë fill mbas arrestimit të 11 deputetëve pro-kurdë.
 Deputetët u arrestuen në qytetin Diarbakir që ka nji shumicë kurde.
Në momentet e arrestimit ndodhi dhe nji shpërthim në të cilin humbën jetën 10 persona.

Nuk dihet nëse vendimi për aksesin në rrjete sociale lidhet me ngjarjen e masipërme dhe nëse ky do të jetë nji vendim i përhershëm, por ajo çka dihet asht fakti se asht ndez nji debat mjaft i fortë në Turqi lidhun me këto bllokime.

 

word-image21