Flet Boiken Abazi mbas deportimit nga Kosova në Shqipni: Kosovarët po jetojnë nën regjimin autoritar Mustafa-Thaçi

Sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje për marrëdhaniet me jashtë, Boiken Abazi, i cili sot u deportee nga Republika e Kosovës në Shqipni, në Facebook ka shkrue se shqiptarët e Kosovës po jetojnë nën regjimin autoritar Mustafa-Thaçi, i cili simbas tij po tenton me shtyp secilin që e kundërshton rikthimin e Serbisë në Kosovë.

Simbas tij, shqiptarët jashtë Kosovës s’ka me mund me i ndalë asnji regjim për me iu bashkue rezistencës mbarëpopullore të qytetarëve të Kosovës.

Shkrimi i plotë i Abazit:

Qindra qytetare te RSh erdhen ne kohen e luftes ne Kosove dhe luftuan krah per krah me ushtaret e tjere te UCK-se kunder regjimit fashist te Serbise. Ne fillim te viteve 90, nje grup i pergatitur ish-ushtarakesh te RSh prodhoi librat dhe manualet teoriko-ushtarake te luftes guerrilase ne KS, qe LPK-ja i perdori per themelimin UCK-se dhe formimin e ushtareve qe i bashkoheshin perpjekjes se popullit shqiptar per liri.
Sot, shqiptaret e Kosoves, po jetojne nen regjimin autoritar Mustafa-Thaci qe ka instaluar nje shtet policor qe tenton te shtypi me dhune cdokend qe kundershton rikthimin e Serbise ne KS permes “Zajednices” nga pasardhesit politike te Miloshevicit. Sot qe qytetaret e Kosoves po ngrihen ne protesta mbarepopullore per ta permbysur kete regjim te ri, regjimi ben arrestime te panumerta te aktivisteve te Levizjes Vetevendosje, dhe ndalesa ne kufi dhe deportime politike te shqiptareve qe i jane bashkuar rezistences.
Shqiptaret jashte KS nuk i ka ndalur dot atehere ushtria e Serbise per t’u solidarizuar me perpjekjen e popullit te Kosoves per liri, dhe aq me pak mund t’i ndali sot ky regjim kriminelesh matrapaze, per t’u bashkuar ne rezistencen mbarepopullore. Populli i Kosoves nuk ka per te qene asnjehere vetem ne perpjekjen drejt clirimit te dyte! Me VETEVENDOSJEN, deri ne bashkimin me Shqiperine!

Shperndaje në: