VIDEO/FOTO: Amerika ‘tregon forcën’: Ky asht destrojeri që kushton 4.3 miliardë $

Stealth Destroyer

Destrojeri ma i madh dhe ma i sofistikuem në SHBA pritet me u bashkue ma në fund me flotën e vendit.

Bahet fjalë për destrojerin Zumwalt, që nuk shihet nga radarët.

Për koincidencë, destrojeri me 147 marinarë dhe oficerë në bord, ka nji kapiten që quhet James Kirk.

Për shkak se asht kaq futuristike, disa e kanë krahasue kapitenin me personazhin me të njajtin emën nga seriali Star Trek.

Destrojeri asht rreth 180 metra dhe peshon 15 mijë ton.

Kostoja për ndërtimin e kësaj anije asht rreth 4.3 miliardë dollarë.

Sistemi i ri i armatimit mundet me shkarkue rreth 600 raketa në shënjestra rreth 100 kilometra larg.

 

13-des

 

12-des

 

11-des

 

The first Zumwalt-class destroyer, USS Zumwalt, the largest ever built for the U.S. Navy, passes spectators at Fort Popham at the mouth of the Kennebec River in Phibbsburg, Maine, Monday, Dec. 7, 2015, in Bath, Maine. The ship is headed out to sea for the first time to undergo sea trials. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

 

9-des

 

8-des

 

7-des

 

FILE - In this March 21, 2016 file photo, Dave Cleaveland and his son, Cody, photograph the USS Zumwalt as it passes Fort Popham at the mouth of the Kennebec River in Phippsburg, Maine, as it heads to sea for final builder trials. The ship is so stealthy that the U.S. Navy resorted to putting reflective material on its halyard to make it visible to mariners during the trials. (AP Photo/Robert F. Bukaty, File)

 

5-des

 

The future USS Zumwalt heads down the Kennebec River after leaving Bath Iron Works Wednesday, Sept. 7, 2016, in Bath, Maine. The nation's biggest and most technologically sophisticated destroyer is going to join the Navy with half the normal crew size thanks to unprecedented automation. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

 

Stealth Destroyer

 

The future USS Zumwalt heads down the Kennebec River after leaving Bath Iron Works Wednesday, Sept. 7, 2016, in Bath, Maine. The nation's biggest and most technologically sophisticated destroyer is going to join the Navy with half the normal crew size thanks to unprecedented automation. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

 

The future USS Zumwalt heads down the Kennebec River after leaving Bath Iron Works Wednesday, Sept. 7, 2016, in Bath, Maine. The nation's biggest and most technologically sophisticated destroyer is going to join the Navy with half the normal crew size thanks to unprecedented automation. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

 

 

 

Shperndaje në: