Gazetaret turq te ‘Cumhuriyet’ gjykohen me dyer te mbylluna

Dy gazetaret turq, te akuzuem per zbulim te sekreteve shtetnore, gjykohen me
dyer te mbylluna per publik dhe media, me vendim te gjykatesit.

Can Dundar dhe Erdem Gul nga e perditshmja turke ‘Cumhuriyet’ u arrestuen
ne Nandor per nji raport qe kishin publikue dhe thoshte se qeveria turke ka
tentue me iu dergue arme islamisteve ne Siri.
Te dy gazetaret mohojne keto akuza, por ata ballafaqohen me burg te
perjetshem, nese shpallen fajtore.

Qeveria turke asht po kritikohet nderkombetarisht per trajtimin qe po iu ban
gazetareve.
Perkrahesit e gazetareve thone se ky gjykim asht testi kryesor per lirine e
shtypit ne Turqi.

Po ashtu, ne fillim te ketij mueji, policia turke bastisi zyret e gazetes ma te madhe turke ‘Zaman’, vetem disa ore mbasi gjyqi vendosi me e fut ne kontroll shtetnor.

Shperndaje në: