Gjykata e shpall fajtor “shqiptarin ma të urryem në botë”, s’kini me besue sa shumë e ka denue me burg!

Ndoshta Martin Shkreli zgjodhi mënyrën e gabueme për me ba pare…

Ai tërhoqi vëmendjen e të gjithëve kur vitin që lamë mbas rriti çmimin e medikamentit që pshton jetë njerëzish me plot 5000% tue fitue pseudonimin “shqiptari ma i urryem në planet”.

Rritja e çmimit dhe kërkesa e naltë që kishte për ilaçin, bani që Shkreli të dilte mirë në Wall Street dhe të fitonte shuma të paimagjinueshme paresh.

Ama, kjo ra në sytë e autoriteteve, të cilat e akuzuen Martinin për evazion fiskal. Mbas nji periudhe të gjatë, gjykatësit kanë marrë vendimin! Siç shkruen edhe New York Times, Shkreli asht shpallë fajtor për 3 akuza evazioni fiskal dhe për dy dënohet me 20 vjet secila dhe 5 vjet për të tretin./Blitz/