Gjykata Kushtetuese nuk ka gjete shkelje në procesin e zgjedhjes së Thaçit President

kushtetuesja

Gjykata Kushtetuese pritet që gjatë kësaj jave me publikue aktgjykimin mbi kërkesën e opozitës lidhun me zgjedhjen e Hashim Thaçit, President i Kosovës, me 26 Fror.
Klan Kosova mëson se vendimi qe ka me u ba publik frik, konstaton se nuk ka pase shkelje në procedura e as në kushtetuetshmëni gjatë votimit të Thaçit President.
Ky vendim i hap udhë ndërrimit të lidershipit në Presidencë.
Thaçi ka me dhane betimin në Kuvend me 7 Prill, ndërsa nji ditë ma vonë ka me qene ceremonia e inaugurimit të tij, që si mësohet, ka me u zhvillue në dy sheshet e kryeqytetit, “Skenderbeu” dhe “Ibrahim Rugova”.
Pos tjerave, këtu është paraparë me u zhvillue ceremonia simbolike e flamurit të shtetit nga Presidentja në largim Atifete Jahjaga te ai në ardhje, Hashim Thaçi.

Shperndaje në: