Greqia largon mija refugjatë nga Idomeni

Mija refugjate te ngujuem po evakuohen nga kampi Idomeni, te kufinit verior i Greqise me Maqedonine.

Shumica prej tyne po dergohen ne disa vendstrehime rreth 80 km ne jug, afer Selanikut.

Qinda police ne mengjes hyne ne kamp, mirepo autoritetet thane se nuk ka me u perdore force.

Kufini greko-maqedon asht mbylle ne muejin Mars, ku prej atehere ma s’paku 8400 njerez, shumica grad he femije, kane mbete te ngujuem ne zonen kufitore, dhe u asht ndalue udhetimi ne Europen Veriore.

Shperndaje në: