Greqia nis deportimin e refugjateve n’Turqi

Anija e pare me refugjate nga Greqia mberrin ne Turqi si pjese e planit te BE per lehtesimin e emigrimit masiv drejt Europes.

Mbi 136 refugjate pakistanez u nisen nga Lesbos per ne Dikili, ne Turqine perendimore.

Simbas marreveshjes se BE, cdo emigrant sirian i rikthyem ne Turqi, BE duhet me pranue nji tjeter emigrant sirian qe ka ba kerkese ligjore.

16 emigrante siriane ishin te paret qe mberrine ne Gjermani nga Turqia.

Megjithate, sirianet nuk ishin ne mesin e grupit te pare te te deportuemve, por autoritetet greke thone se ne kete grup kishte qytetare nga Bangladesh, Sri Lanka dhe Morocco, te cilet nuk kishin aplikue per azil.

Ministri i Cashtjeve Europiane te Turqise, Volkan Bozkir thote se asnji sirian nuk asht dergue nga Greqia.

Shperndaje në: