Hasani: Zgjedhjet te pashmangshme kete vit. Isa Mustafa me dhane pergjegjesi per Demarkacionin!

DNuk mjafton vetem shkarkimi i komisionit per demarkacion , duhet edhe kryeministri Mustafa me dhane pergjegjesi e doreheqje

Nait Hasani, deputet i PDK’s ka thane se ka qene kunder Bashkimit Europian si EULEX i cili nuk ka sjelle rezultate ne drejtesi, por simbas tij asht dasht me votue ngase drejtesia ne Kosove ende le per me deshirue.

Hasani ka thane se ka pase raste kur kryetari i Gjykates se Apelit nxinet ne flagranc tue marre mite dhe ne skena te ndjeshme tjera.

Ai ka thane se jane 400 mije lande qe jane te pazgjidhuna, dhe ka interferime politike.

Simbas tij, vendi duhet me pase per cdo dy vjet zgjedhje per me i dhane mundesine seciles parti, tue shtue se ne momentin qe kane stabilitet duhet me i rrxue.

Hasani ka thane se kush garanton se deri ne fund te vitit kane me u hek vizat, tue thane se qytetaret e kane humb shpresen tashma edhe per viza.

Deputeti i  PDK’s ka thane se shkuemja ne zgjedhje e zgjidh edhe cashtjen per vizat, demarkacionin dhe asociacionin.

Ai ka thane se nuk ka ardhe ende Demarkacioni ne Kuvend dhe ne momentin qe vjen ai ka me analizue dhe me marre nji qendrim.

Hasani ka thane se me profesor Shpejtim Bulliqin dhe Florim Isufin kane ba analize deri ne fund tuj ba edhe liber dhe kjo marreveshje e damton dikun me 9 mije hektare Kosoven.

“Ende s’kemi qendrim per Demarkacionin por nji pjese e madhe e PDK’s jane kunder kesaj marreveshje”, ka thane Hasani, tue shtue se i beson shkences dhe ekspertizes shkencore e cila ka dale se vendi humb shume me kete marreveshje.

Derisa sa i perket Asociacionit serb, Hasani ka thane se po formohet nji asociacion i cili asht vendimarres dhe keshtu po damtohet shteti.

Ai ka thane se nuk e ka votue dhe nuk ka me votue nji rast te tille.

Nait Hasani ka thane se qytetaret e Kosoves nuk munden me i fitue vizat te kushtezueme me Demarkacion ngase me nji marreveshje te tille, vendi ka me mbete i poshteruem tane jeten dhe keto viza nuk i duhen ne kete forme qytetareve.

Deputeti i PDK’s keto komente i ka ba n’emisionin Rrokum Roll me Fidan Jupollin ne Televizionin Rrokum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Shperndaje në: