Homazhe për Shimon Peresin, edhe liderat ma të fuqishëm të botës!

Mija njerëz pritet me i ba homazhe ish-presidentit dhe ish-kryeministrit të Izraelit, Shimon Peres, i cili ka vdekë në moshën 93-vjeçare.

Arkivoli i tij ka me qendrue sot përpara ndërtesës së parlamentit në Jerusalem.

Presidenti i Shtetetve të Bashkueme, Barack Obama, dhe disa figura të tjera të fuqishme të botës kanë me ndjek funeralin e Peresit të Premten

Peres ka fitue Çmimin Nobel për Paqe më 1994, për rolin e tij ne negocimin e marrëveshjes për paqe me palestinezët.

 

 

 

Shperndaje në: