I ftofti siberian godet Europën, përgadituni e pritne edhe borën!

Javen qe vjen kujdesuni per veten tue u vesh trash dhe tue i marre parasysh keshillat e mjekeve per ditet e ftofta mbasi po mberrin i ftofti siberian qe ka mberthye Europen Qendrore.

Simbas metereologeve te Meteoalb, fundjava ka me kalue me vranesina dhe shira te dobet e lokale.

Gjate nates se Dielle si edhe mengjesi i se Hanes ka me pase reshje bore ne verilindje dhe juglindje te vendit ne naltesine 700 metra mbi nivelin e detit.
Reshjet kane me qene ne sasi te pakta deri ne 10 apo 15 cm.

 

Parashikohet qe nga dita e Marte dhe ne vijim me mberri i ftofti siberian tue ba qe temperaturat me qene t’ulta ne zonat malore deri ne -8 grade C ndersa ne bregdet dhe zonat e ulta nga 0 deri ne -2 grade C.

 

Temperaturat maksimale kane me qene nga 10 deri 12 grade C n’ultesinen perendimore dhe ne vlera negative ne shune zona malore.

 

Ditet ma te ftofta te javes kane me qenë e Merkura dhe e Ejta.

 

Java tjeter nuk do te kete reshje por ka me qene e ftofte.

 

Ky i ftofte ka mberthye edhe Europen Qendrore tue u shtri deri ne mesdhe e Ballkan.