Iraku n’fazën finale të shpartallimit të Falluja

 

Ushtria e Irakut thotë se ka nisë akcionin për shpartallimin e Falluja, bastionit të Shtetit Islamik

 

Ky akcion vjen nji jave mbasi qeveria irakiane bani perpjekje te madhe per rimarrjen e qytetit, i cili mbahet nga xhihadistet qysh nga viti 2014.

Diku 50 mije civile jane te ngujuem ne qytet e vetem qinda familje kane mberri me ike prej aty.

Me hymjen e ushtrise ne Falluja, nisen bombardime ne dhe perreth kryqytetit Baghdad, ku vdiqen mbi 20 civile.

 

 

Shperndaje në: