‘Irma’ tash e sulmon Kubën me erna të fuqishme dhe shira të rrëmbyeshëm

Uragani Irma po e godet Kubën me erna të fuqishme dhe me shira të dendun mbasi shkatërroi ishuj të tanë në Karaibe, njofton BBC.

Stuhia e kategorisë pesë zuni vend në arkipelagun Camaguey, jashtë bregut verilindor.

Por, Bahamas kanë pshtue në pjesën ma të madhe mbasi Irma e ndryshoi rrugën.

Në Florida, 5.6 milionë njerëz ose 25% e popullsisë së shtetit amerikan, kanë thanë se kanë m’u largue kur të afrohen stuhia.

Ma s’paku, 20 persona kanë vdek deri tash në Karaibe.

 

Shperndaje në: