ISIS i ka çue 60 xhihadista n’Europe

brukselLaStampa.it

Gazeta italiane “La Stampa” sjell informatat e ekspertave te sigurise se Shteti Islamik e ka degen e saj qe organizon rrjetet terroriste e  grupe te ndryshme, i pajise me armatime e eksplozive, dhe ju siguron paret per me i krye operacionet.

Quhet Njisiti per sigurine e jashtme te Shtetit Islamik, dhe e ka seline ne Raka te Sirise.

Njihet si Amn al-Kharji dhe e konsiderojne shtet ne shtet.

Simbas dezerterave dhe atyne qe kane ike nga detyrat qe jau ka caktue Shteti Islamik, ky sektor i Shtetit Islamik i ka çue 60 terrorista on’Europe, tue ju dhane nga 50 mije euro secilit dhe tue i pajise me eksplozive, ne krye me udheheqesin Abdelhamid Abaud, i cili u vra gjate sulmeve ne Paris.

Mendohet se diku 20 terrorista nga ky grup qe kryen akte ne France dhe Belgjike, jane ende te pazbuluem.