Ivanovic prej burgu fton serbët me themelue Asocacionin

 

Serbet ne Kosove duhet me nise me themelimin e Asocacionit te Komunave Serbe, thote kreu i Iniciatives Qytetare Oliver Ivanovic.

Kundershtimi i shqiptareve per formimin e ketij asocacioni te dakorduem gjate bisedimeve Beograd-Prishtine ‘ka me ra me apo pa pajtimin e shqiptareve’, shkruen Ivanovic ne letren prej burgu.

 

‘Asht e qarte qe Prishtina ka me u terheke nga themelimi i AKS’s, sepse autoritetet e Kosoves verejne se me shtymjen e ketij procesi asht nji nga cashtjet kryesore te agjendes se opozites. Mendoj se s’ka arsye me prite per deshiren e Prishtines, sepse kurre prej saj s’ka me pase deshire positive dhe ajo gjithmone ka me vnue kushte per themelimin e AKS’s”, shkruen Ivanovic.

Ivanovic asht denue me 9 vjet burg per krime te luftes ne Mitrovicen Veriore ne vitin 1999.

 

/b92/

Shperndaje në: