Kancelarja për Turqinë: Gjakëderdhja duhet me u ndalë!

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka denue ashpër tentim grushtin e shtetit në Turqi, tue thanë se Berlini qendron mbrapa atyne që mbrojnë demokracinë dhe sundimin e ligjit.

“Asht tragjike që shumë njerëz kanë vdek gjatë tentim grusht shtetit”, ka thanë Merkel, tue shtue ser gjakderdhja në Turqi duhet me u ndalë.

Ajo asht shpreh se asht e drejtë e popullit turk që të zgjedhin liderat e tyne politikë në zgjedhjet e lira politike.

Shperndaje në: