Keni me u befasue pse Turqia suspendoi edhe 11 mijë mësues!

Kryeministri Binali Yildirim tha se 14 mijë mësues kanë lidhje me Partinë Kurdistane të Punës(PKK), të cilët konsiderohen organizatë terroriste nga Qeveria turke, Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkueme, shkruen The Independent.

Nuk asht ende e qartë se nga cilat vende janë suspendue shumica prej tyne, edhe pse popullsia kurde në Turqi kryesisht janë të vendosun në juglindje pranë kufinit sirian, Irakut dhe Iranit.

Turqia ka 850 mijë mësues, nga të cilët pezullimet llogaritin 2 për qind e tyne.

Shperndaje në: