Këta janë 4 kandidatët për Kryeministër të Kosovës

Zgjedhjet e parakohshme nacionale janë parapa me u mbajtë me 11 Qershor të këtij viti, mbas rrximit të Qeverisë nga nji mocion i opozitës.

E, partitë politike kanë dalë me kandidatë për me udhëheqë me egzekutivin, nëse i fitojnë zgjedhjet e 11 Qershorit.

PDK’ja, që udhëheqet nga Kadri Veseli, ka vendosë me nominue për kryeministër shefin e partisë, dhe për m’i pri listës zgjedhore.

kadri veseli

AAK dhe NISMA e kanë nominue Ramush Haradinaj për me udhëheqë egzekutivin, nëse dalin partia e parë në zgjedhjet e 11 Qershorit.

haradinaj

Avdullah Hoti, asht kandidat i LDK për kryeministër.

Avdullah Hoti, që mbante pozitën e ministrit të Financave e mori bekimin e LDK.

hotiiii

Edhe Vetëvendosje ka vendosë me garue me Albin Kurtin për kryeministër, nëse i fiton zgjedhjet nacionale.

albin-kurti

Shperndaje në: