Kjo asht shtepia e Fetullah Gülen, Anmikut Nr. 1 të shtetit turk!

“Pushteti e ka helmue Erdoganin”.

Kështu shprehet Fetullah Gülen, predikuesi që asht n’akuzë nga Erdogan se ka përgadit grushtin e shtetit në Turqi.

Revista Spiegel e ka vizitue Gülenin në banesën e tij, nji rezidencë në malet e Pensilvanisë në SHBA.

“Unë jam gati që të dal përpara nji komisioni ndërkombëtar. Nëse jam fajtor, kam me shkue në dhomën e egzekutimit. Por kjo nuk ka me ndodhë, mbasi nuk kam ba asgja”, thotë ai.

Predikuesi jeton në azil qysh prej vitit 1999, për shkak se ka shumë anmiq në Turqi.

Lëvizja e tij ka nji rrjet shkollash dhe mediash në krejt botën, edhe në Shqipni.

Erdogan e ka etiketue lëvizjen ‘Hizmet’ si nji organizatë terroriste.

“Unë jam kundër çdo forme dhune për me arritë qëllime politike. Unë mbështes demokracinë në Turqi dhe jam kundër puçeve ushtarake”.

Gülen ruhet fort me roje të armatosuna.

FBI e mbikëqyr prej vitesh.

N’oborrin e tij gjendet e parkueme nji Porsche.

Gazetarët e Spiegel heqin këpucët kur hyjnë mbrenda, femnat mbulojnë shpatullat.

Dhoma e pritjes asht e mbushun me ar, tapete të shtrejta dhe porcelan të mirë.

75-vjeçari vetë duket i dobët.

Ai ka probleme me zemrën dhe diabetin.

Për ish-mikun e tij, tashma president i Trurqisë, ai thotë: “Për shkak se Erdogan asht vetë i uritun për pushtet, mendon se kështu janë të gjithë”.

“Erdogan vjen nga nji sfond i varfun, por tash jeton në disa pallate. Suksesi dhe pushteti e kanë helmue”.

Madje ai dyshon se Erdogan mund ta ketë gatue vetë puçin e shtetit.

Erdogan kërkon që SHBA me ekstradue Gulenin, por ky i fundit thotë se ka shumë pak gjasa që kjo me ndodhë.

“Ai nuk ka me u ofrue asnji provë amerikanëve”.

Gulen e vlerëson shumë Amerikën dhe i intereson politika e mbrendshme.

“Hillary Clinton asht nji grue e mirë. Ajo asht shpresa për këtë vend”.

 

Fetullah Gülen, An diesem Tisch arbeitet Gülen, er lese viel im Koran, sagen seine Helfer. Gülen hat zahlreiche Bücher zum Islam veröffentlicht, seine Organisation unterhält Schulen und Gebetsräume in vielen Länder der Erde, auch in Deutschland.

 

Fetullah Gülen, So lebt Erdogans Feind Nummer eins im Exil: Gülen schläft auf einer Matratze auf dem Boden, an der Wand seines Schlafzimmers hängen unter anderem ein Bild vom Felsendom in Jerusalem und eine türkische Flagge.

 

epa04139894 A handout picture made avaliable on 25 March 2014 provided by Zaman Turkish Daily newspaper shows Fethullah Gulen, an Islamic opinion leader and founder of the Gulen movement, poses during an interview at his residence in Pennsylvania, USA, 15 March 2014. Turkish Prime Minister Erdogan is considering banning YouTube and Facebook after local elections at the end of this month. Leaked recordings, which have not been verified, link Erdogan and his allies to corruption and attempts to control the media. Erdogan has blamed the leaks on followers of US-based Muslim cleric Fethullah Gulen, a one-time ally, but now a foe. Gulen denies the allegations. EPA/SELAHATTIN SEVI/ZAMAN DAILY NEWSPAPER / HANDOUT EDITORIAL USE ONLY +++(c) dpa - Bildfunk+++

 

Turkish President Tayyip Erdogan delivers a speech to his supporters in Istanbul, Turkey, July 16, 2016. REUTERS/Murad Sezer

 

FILE - A handout picture made avaliable on 27 December 2013 provided by Zaman Daily newpspaper shows Fethullah Gulen, an Islamic opinion leader and founder of the Gulen movement, in Pennsylvania, USA 14 October 2013. EPA/SELAHATTIN SEVI/HANDOUT ZAMAN DAILY NEWSPAPER HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES (zu dpa «Erdogan zehn - Erdogan macht Gülen für Putschversuch verantwortlich» vom 15.07.2016) +++(c) dpa - Bildfunk+++

 

Fetullah Gülen, Fetullah Gülen empfängt Besucher in seiner Residenz in den Bergen von Pennsylvania. Hier lebt er zurückzogen seit 1999.

 

Fetullah Gülen, So lebt Erdogans Feind Nummer eins im Exil: Gülen schläft auf einer Matratze auf dem Boden, an der Wand seines Schlafzimmers hängen unter anderem ein Bild vom Felsendom in Jerusalem und eine türkische Flagge.  

 

Fetullah Gülen, Gülen lebt auf einen gut gesicherten Gelände in Pennsylvania, etwa 100 Meilen von New York entfernt. Es gibt zwei gröÃere Häuser und mehrere Nebenhäuser, die gesamte Anlage erinnert an ein Ferienresort in den Bergen. In der Umgebung sind viele Wälder und kaum Nachbarn. Besucher werden streng kontrolliert.

 

Fetullah Gülen