Kjo çka po kerkon Erdogan prej Obames ka me ju shokue!

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, asht tue dhanë deklaratë nga Stambolli, me ç’rast ka ba thirrje për presidentin amerikan Barack Obama, me arrestue Fethullah Gulenin ose me deportue atë në Turqi, që të përballet me akuzat për grusht shtet, shkruem The Guardian.

Ai ka thanë që nëse Turqia dhe Shtetet e Bashkueme janë në të vërtet aleate, atëherë presidenti amerikan ka me ofrue ndihmë sa i përket imamit në migrim, i cili tash jeton në Pensilvani.

Nder të tjera Erdogan ka deklarue që tentimi për grusht shtet asht ba nga nji grup i vogël mbrenda ushtrisë jo nga Ushtria në tanësi.

 

erdoganobamaaa

 

fethullagulenn

Shperndaje në: