Kjo ishte deklarata e Erdoganit n’OKB që tronditi serbët!

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan gjatë seancës plenare të OKB’së tronditi përfaqësuesit e Serbisë me deklaratën ndaj Kosovës.

Ai në seancën e 66’të deklaroi se njohja e Republikës së Kosovës duhet të bahet nga krejt shtetet e botës.

“Rruga e paqes dhe stabilitetit kalon përmes njohjes së këtij shteti”, ka thanë Erdogan.

Derisa gjatë nji emisioni në televizionet turke, ai nga gazetarët ishte pyet edhe rreth krahasimit të Kosovës me Krimen n’Ukrainë.

Simbas Erdoganit, Kosova dallon shumë nga rast i Krimesë.

“Në Kosovës janë 95% e popullsisë shqiptare ndërsa serbët e perbajnë 5%. Prapëseprapë disa shtete vazhdojnë të mbajnë sanksione ndaj Kosovës”, kishte deklarue ai.

 

Shperndaje në: