Kolumbia kapë 8 ton kokainë

 

Konfiskimi ma i madh  i drogave ilegale në histori me vlerë 240 mln dollarë

Policia ne Kolumbia’s thote se ka nxane sasine ma te madhe ndonjihere te drogave ilegale, afro 8 ton kokaine.

Tane kjo sasi e kokaines ishte mshefe ne nji plantacion bananesh afer qytetin veriperendimor Turbo.

kolumbia

Presidenti kolumbian Juan Manuel Santos i uroi policet per operacionin e tyne ne Twitter.

Policia thote se kokaine i takonte bandes kriminale Clan Usuga, e cila dergon kokaine ne Ameriken Qendrore dhe SHBA. Tre nga te dyshuemit jane arrestue dhe tre tjere kane ike.

Gati 1.5 ton e kokaines ishte mbeshtjelle dhe ishte ‘gati me u dergue ne treg eksporti’, thote Ministri kolumbian i mbrojtjes, Luis Carlos Villegas.

Policia kolumbiane llogarit se kjo bande kriminale ka rreth 2 mije anetare active. Ne 5 vjetet e fundit, forcat e sigurimit kane nxane 6700 anetare te banes.

Ne fillim te muejit, qeveria kolumbiane tha se ka me nise me akcione ajrore kunder bandave te perfshime ne trafikim te droges dhe minierave te paligjshme. Kjo strategji e re  specifikisht kishte ne target tre bandat: Clan Usuga, Los Pelusos dhe Los Puntilleros.

 

 

Shperndaje në: