Korea e Veriut mban kongresin partiak mbas 36 vjeteve

 

Kongresi i pare i plote i partise n’pushtet mbas 36 vjeteve po mbikqyret per ndonji ndryshim ne politikat apo lidershipin politik.

Pritet qe Kim me i ritheksue ambiciet e tij nukleare, midis spekulimeve qe ai shpejt pritet me nise testin e peste nuklear.

Mediat e hueja jane ftue me percjelle kongresin, mirepo jo mbrenda ne salle, po vetem nga jashte.koreaveriore

Rruget e kryqytetit jane mbushe me flamuj te Partise Nacione dhe asaj te Punetoreve dhe me fletkarta qe shkruejne: ‘Te medhejte Kim il-sung dhe Kim Jong-il pergjithmone me ne’, dhe ‘Mbroni bazat e revolucionit korean me jetet tona’.