Kryeparlamentari Veseli: E pakuptimtë që BE nuk po i heq vizat për Kosovën

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklarue se asht e pakuptimtë mos-heqja e vizave për Kosovën nga ana e Bashkimit Europian.

Kështu ai tha në shënimin e 60 vjetorit të Luftës për Liri dhe Revulucionit Hungarez.

Ambasadori i Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz ka thanë se populli i tij dhe kosovarët kanë shumë të përbashkëta, sikurse që asht lufta për liri e pamvarësi.

Ambasada e Hungarisë në Kosovë e ka shënue 60 vjetorin e çlirimit të këtij shteti, ku u tha se viti 1956 e tërhoqi vëmendjen e tanë botës.

Markusz, tha se në atë kohë Hungaria u rilind.

Kurse, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se revolucioni hungarez asht nji ndër ngjarjet ma të randësishme në Europën juglindore,

Shperndaje në: