Kush thotë se liberalizimi i vizave këtë vit asht i pamundun!

Ndonëse qeveria e Kosovës, kishte premtue se liberalizimi i vizave ka me ndodhë në fund të këtij viti, nji gja e tillë po vlerësohet si e pamundun.

Madje edhe vet kryeministri Mustafa e ka pranue në njifarë forme se liberalizimi i vizave asht thuejse i pamundun këtë vit si rezultat i mos ratifikimit të demarkacionit.

Njohës të çashtjeve të integrimeve europiane thonë se edhe në aspektin procedural liberalizimi i vizave në fundvit asht i pamundun.

Profesori i Integrimeve Europiane, Avni Mazreku thotë për Indeksonline se marria e vendimit në Këshillin e Bashkimit Europian asht proces kompleks dhe asht veshtirë parashikimi se kur ka me  ndodhë.

Megjithatë, ai thotë se tashma janë humb krejt shpresat qe ky proces me ndodhë këtë vit.

 

Shperndaje në: