Limaj: Me Ambasadorët e Quint’it, Qeveria e kishte hallin te situata e mbrendshme në Malin e Zi, e jo me situatën n’Kosovë

I ftuem sonte ne emisionin Rrokum Roll, ne Rrokum TV, ishte Fatmir Limaj nga Nisma per Kosoven.

Me te fillimisht u diskutue cashtja e takimit te sotem me Ambasadoret e Quint’it.

Limaj theksoi se, kerkese nga ky takim ishte qe, cashtja e Demarkacionit te permbyllet njihere e mire dhe Kosova te clirohet nga ky problem.

Ai tha se, marreveshjen per Demarkacion duhet me ja lane eksperteve, qe me riformulue zgjidhjen e kesaj cashtje, e mandej na me i pranue rezultatet e ketyne eksperteve.

“Natyrisht qe na jemi te interesuem qe, fqijte tane me qene stabil, por para se gjithash, neve na intereson siguria, stabiliteti dhe mbrojtja e Kosoves”, tha Limaj, tue shtue se, nuk duhet me u shqetesue ma shume me problemet e Malit te Zi, se sa me ato te Kosoves, sic po ban Qeveria, qe ishte edhe reflektim nga takimi qe patem me Ambasadoret e Quinit’it.

Lideri i Nismes per Kosoven ne vazhdim ka thane se, ne debatin qe u zhvillue per Demarkacionin, ka pa njerez eminente, qe ishin kunder marreveshjes aktuale.

Ai ka thane se deputetet nuk kane pase informacion per punen e komisionit shtetnor, mbasi qe puna ishte kry, pa u njoftue kurre parlamenti. Kjo, simbas Limajt, kallxon ma se miri trajtimin qe ban Qeveria e Kosoves.

“Deputetet kane mbajt fjalime 5 ore pa nevoje, me nji fjale jane mashtrue”, ka sqarue Limaj ne Rrokum Roll, qe drejtohet nga Fidan Jupolli.

Limaj ka thane ne vazhdim se, ky nuk asht shtet ligjor, derisa vazhdojne te veprojne keshtu, sepse cdo gja asht ne agjende te veprimeve individuale te tyne.

Limaj ka thane qe jemi fy ne reprezentimin qe na ka ba Komisioni Shtetnor ne cashtjen e demarkimit te kufinit te Kosoves me Malin e Zi.

Ai ka perserit se na asnji menyre nuk ka me votue kete variant te Demarkacionit dhe pret qe deputetet mos me votue dicka, ne te cilen ka dilema.

Limaj ka thane se keto muejt e fundit ka verejte nji perpjekje qe opozitaret me i trajtue si antiamerikane e antieuropiane, ndersa ne fakt, simbas Limajt, pikerisht menyra se qysh qeverisin ata dhe qasja e tyne ndaj shtetit, jane antiamerikane e antieuropiane.

Ai krejt ne fund ka komentue edhe rreth sulmit te mbramshem ne Kuvendin e Kosoves.

“Sulmi asht goditje ndaj shtetit, ndersa motivin duhet me zbardhe policia, sepse mundet me pase motive te ndryshme”, ka thane Limaj.